Po stopách Komenského, větrných mlýnů a tulipánů

V posledním dubnovém týdnu navštívila skupina studentů naší školy Nizozemsko. Poznávací zájezd byl zahájen návštěvou věže Euromast v Rotterdamu, která díky své výšce nabízí dechberoucí výhled až do vzdálenosti 30 km. Poté se přejelo do parku miniatur Madurodam, kde se nachází přes 1 000 zmenšených modelů významných staveb Nizozemska. Další zastávkou byla písečná pláž v městské čtvrti Haagu Scheveningen. Procházkou po pláži nabrali všichni účastníci zájezdu potřebnou energii na poslední zastávku dne, a to na centrum Haagu, kde jsme měli možnost vidět královský palác a parlament.

Druhý den započal návštěvou skanzenu Zaanse Schans s větrnými mlýny, sýry a dřeváky. Ve skanzenu jsme se zúčastnili přednášky o tradiční výrobě holandských sýrů a měli možnost si některé ochutnat a zakoupit. Nejvýznamnější zastávkou v tomto dni byla návštěva místa posledního spočinutí Jana Ámose Komenského v Naardenu. Kromě zhlédnutí krátkého dokumentu mapujícího život a význam tohoto Učitele národů jsme krátce pobyli i v kapli, kde vybraní z nás zapálili svíčky na jeho náhrobku. Neopomněli jsme ani zastávku u jeho sochy, ke které vzhlíželi především studenti předškolní a mimoškolní pedagogiky. Den jsme zakončili návštěvou slavného květinového parku Keukenhof s neuvěřitelnými záhony tulipánů všech barev.

Poslední den zájezdu patřil hlavnímu městu Amsterdam. Prohlídka započala u impozantní budovy nádraží, dále jsme pokračovali k muzeu Anne Frank, kostelu svatého Mikuláše, květinovému trhu, soše Rembrandta a dalším. V odpoledních hodinách naše početná skupina absolvovala plavbu lodí po amsterdamských kanálech a užívala si neopakovatelné atmosféry tohoto krásného města.

Kateřina Kulšteinová (4.D)